GMO-soja er årsag til syge grise

Landmand Ib Borup Pedersen fra Hvidsten havde alvorlige problemer med sygdom i sin svinebesætning, bl.a. diarre hos spædgrise. Han skiftede så den genmodificerede soja i svinefoderet ud med naturlig GMO-fri soja, og meget hurtigt forsvandt sundhedsproblemerne.

Soja udgør typisk omkring 20% af en alm. svinefoderblanding og importeres i stor udstrækning fra Nord- og Sydamerika, hvor en væsentlig del af produktionen er gen-modificeret til at kunne modstå ukrudtsmidlet Roundup. GMO-soja, der sprøjtes med Roundup, har bl.a. vist sig at have et meget lavere indhold af vigtige mineraler sammenlignet med naturlig soja. Mon ikke GMO-soja er en medvirkende årsag til amerikanernes generelt dårlige sundhedstilstand?

Vi kan glæde os over, at GMO-soja normalt ikke findes i fødevarer til mennesker her i EU. Det kan være, at det også snart ryger ud af foderblandinger til dyr, for hvem vil fodre deres dyr med noget, der i den grad skader deres sundhed?

Be the first to comment

Leave a Reply

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*